Místo konání

Slovanský dům
Na Příkopě 22

PRAHA 1

Loc: 50°5'23.000"N, 14°25'40.600"E

Tram 15,26, 8, 6

stanice:
Náměstí Republiky

Dlouhá třída

 

BUS: 207

stanice: Náměstí Republiky

 

Metro B
stanice: Náměstí Republiky

 

 

 

Chystáte se na naši výstavu autem?

Parkování v Praze poblíž Slovanského domu:

1. Palladium – 300m od Slovanského domu
Bez nutnosti objednání. Auto je možné opustit a po x dnech vyzvednout a uhradit
Nebo upgradovat lístek u obsluhy na vícedenní a hotově uhradit předem, pak je možné opakovaně vyjíždět/přijíždět.
Cena 1800 Kč / 3 dny, 700 Kč / den, 50 Kč/h
http://parkovani.palladiumpraha.cz/


2. Ulice Panská
Nutná rezervace předem.
Parkoviště je podzemní, 100m od Slovanského domu. Automatický kalkulátor parkovného, viz odkaz. Možnost opakovaného vyjíždění/přijíždění. Cena cca 540Kč na den. Rezervace na ¼ dny vždy od-do 00/06/12/18 hodin.
www.mrparkit.com

3. Parkoviště Hlavní nádraží – Wilsonova ulice
Vzdálenost od Slovanského domu 1 km
cena 60 Kč 1. hodina, pak 40Kč/h, 400 Kč/den
www.vincipark.cz

4. P+R parkoviště mimo centrum Prahy
Bez rezervace předem.
Cena 20 Kč/den + 100Kč/noc = 120 Kč/24h
http://www.dpp.cz/parkoviste/
http://www.tsk-praha.cz/wps/portal/root/pro-ridice/


Dostupnost
Slovanský dům se nachází v srdci Prahy, přímo na hlavním pražském bulváru Na Příkopě v těsném sousedství České národní banky naproti Prašné věži. Přímo do zahrady je možné vejít vchodem ze Senovážného náměstí cca 50 metrů od Jindřišské věže.

Velký sál (653 m2 + 220 m2)a galerie s balkónem  (477m2).

V obou sálech budou především expozice uměleckých prací, ve Foyer  (72,6 m2)  je plánovaná obchodní zóna. V prodloužení Velkého sálu 1 bude jako i v minulých ročnících  prostranství ART - HOBBY- OBCHOD - ráj pro

koupěchtivé návštěvníky, umělce a milovníky panenkového umění.

Přímo z Velkého sálu vede schodiště na prostornou galerii, kde návštěvníci najdou expozice marionet a animátorů, také kavárnu a občerstvení s odpočinkovou zónou.

 

Historie

Slovanský dům vznikl ze dvou středověkých objektů založených pravděpodobně v prvotní lokaci města. Dle historických záznamů si menší z nich v roce 1414 koupil panoš Janek Jednooký, který byl vrátným v blízkém Králově dvoře. Dodnes historici spekulují o tom, že oním panošem byl slavný vojevůdce a husita Jan Žižka. V průběhu následujících staletí se zde vystřídalo na desítky majitelů jako například drobní řemeslníci a živnostníci, rytířové, urození páni, baroni a hrabata. Dům doznal celé řady změn a podob včetně barokní a renesanční. Ovšem změna zásadní přišla až koncem 17. století, kdy se jeho novým majitelem stal Jan Bartoloměj baron Vernier de Rougemont, císařský rytmistr a pán na Lipnici a Světlé nad Sázavou, který jej přestavěl na barokní palác s geometricky upravenou francouzskou zahradou táhnoucí se směrem k Jindřišské ulici. Podle rodu Vernierů je Slovanský dům zapsán do Státního seznamu kulturních památek České republiky jako palác Vernierovský. Roku 1799 zde Tuskanyové ubytovali celé vrchní velení ruského expedičního sboru s velkoknížetem Konstantinem a generalissimem Suvorovem. Tuskanyové také začali palác používat k obchodním a výrobním účelům, což ještě více rozvinul další majitel, textilní podnikatel Leopold Dormitzer, který zde vybudoval textilku. V okolí však přibývalo hotelů, kaváren a bank a průmyslová výroba se zde nemohla déle udržet. V roce 1873 získal palác spolek Deutches Kasino a paláci se začalo říkat Německý dům. Po druhé světové válce hned v roce 1945 byl palác vyvlastněn a nazván Slovanským domem.
Až v roce 1997 byl Slovanský dům kompletně zrekonstruován do dnešní podoby barokně-secesního paláce s třemi moderními administrativními budovami o celkové rozloze 32.000 m2, nabízející svým návštěvníkům nejen nejlepší restaurace v centru Prahy a obchody světoznámých značek, překrásné secesní společenské sály, ale i moderní multikino Palace Cinemas s 10 klimatizovanými sály s kapacitou 1.839 míst.

Zajímavosti
Zahrada ve Slovanském domě byla založena již v 17. století Janem Bartolomějem, baronem Vernier de Rougemont, který tehdejší palác přestavěl v barokním stylu. Zároveň u něj založil geometricky upravenou francouzskou zahradu a tím propojil ulici Na Příkopě s Jindřišskou ulicí. Ve stejném stylu je zahrada Slovanského domu udržována i v současnosti. Vzrostlé staleté platany, které se v zahradě zachovaly dodnes, byly svědky rozmanitých proměn Slovanského domu a pamatují rovněž mnoho významných historických okamžiků.