Místo konání

Slovanský dům
Na Příkopě 22

PRAHA 1


Loc: 50°5'23.000"N, 14°25'40.600"E

Tram č. 5, 8, 14, 24, 26, 91, 505, 509, 513, I3, I1 zastávka Náměstí Republiky, Dlouhá třída
Metro B, stanice Náměstí Republiky


 

 

Parkování
Parkování je možné na Senovážném náměstí, v Senovážné ulici (oranžová a modrá zóna) nebo přímo na ulici Na Příkopě (oranžová zóna). Pokud preferujete garáže je možné využít parking pod OC Kotva, nebo Palladium (vzdálené cca 100m).

Dostupnost
Slovanský dům se nachází v srdci Prahy, přímo na hlavním pražském bulváru Na Příkopě v těsném sousedství České národní banky naproti Prašné věži. Přímo do zahrady je možné vejít vchodem ze Senovážného náměstí cca 50 metrů od Jindřišské věže.

Velký sál (653 m2 + 220 m2)a galerie s balkónem  (477m2).

V obou sálech budou především expozice uměleckých prací, ve Foyer  (72,6 m2)  je plánovaná obchodní zóna. V prodloužení Velkého sálu 1 bude jako i v minulých ročnících  prostranství ART - HOBBY- OBCHOD - ráj pro

koupěchtivé návštěvníky, umělce a milovníky panenkového umění.

Přímo z Velkého sálu vede schodiště na prostornou galerii, kde návštěvníci najdou expozice marionet a animátorů, také kavárnu a občerstvení s odpočinkovou zónou.

 

Historie

Slovanský dům vznikl ze dvou středověkých objektů založených pravděpodobně v prvotní lokaci města. Dle historických záznamů si menší z nich v roce 1414 koupil panoš Janek Jednooký, který byl vrátným v blízkém Králově dvoře. Dodnes historici spekulují o tom, že oním panošem byl slavný vojevůdce a husita Jan Žižka. V průběhu následujících staletí se zde vystřídalo na desítky majitelů jako například drobní řemeslníci a živnostníci, rytířové, urození páni, baroni a hrabata. Dům doznal celé řady změn a podob včetně barokní a renesanční. Ovšem změna zásadní přišla až koncem 17. století, kdy se jeho novým majitelem stal Jan Bartoloměj baron Vernier de Rougemont, císařský rytmistr a pán na Lipnici a Světlé nad Sázavou, který jej přestavěl na barokní palác s geometricky upravenou francouzskou zahradou táhnoucí se směrem k Jindřišské ulici. Podle rodu Vernierů je Slovanský dům zapsán do Státního seznamu kulturních památek České republiky jako palác Vernierovský. Roku 1799 zde Tuskanyové ubytovali celé vrchní velení ruského expedičního sboru s velkoknížetem Konstantinem a generalissimem Suvorovem. Tuskanyové také začali palác používat k obchodním a výrobním účelům, což ještě více rozvinul další majitel, textilní podnikatel Leopold Dormitzer, který zde vybudoval textilku. V okolí však přibývalo hotelů, kaváren a bank a průmyslová výroba se zde nemohla déle udržet. V roce 1873 získal palác spolek Deutches Kasino a paláci se začalo říkat Německý dům. Po druhé světové válce hned v roce 1945 byl palác vyvlastněn a nazván Slovanským domem.
Až v roce 1997 byl Slovanský dům kompletně zrekonstruován do dnešní podoby barokně-secesního paláce s třemi moderními administrativními budovami o celkové rozloze 32.000 m2, nabízející svým návštěvníkům nejen nejlepší restaurace v centru Prahy a obchody světoznámých značek, překrásné secesní společenské sály, ale i moderní multikino Palace Cinemas s 10 klimatizovanými sály s kapacitou 1.839 míst.

Zajímavosti
Zahrada ve Slovanském domě byla založena již v 17. století Janem Bartolomějem, baronem Vernier de Rougemont, který tehdejší palác přestavěl v barokním stylu. Zároveň u něj založil geometricky upravenou francouzskou zahradu a tím propojil ulici Na Příkopě s Jindřišskou ulicí. Ve stejném stylu je zahrada Slovanského domu udržována i v současnosti. Vzrostlé staleté platany, které se v zahradě zachovaly dodnes, byly svědky rozmanitých proměn Slovanského domu a pamatují rovněž mnoho významných historických okamžiků.