Prezentace nové knížky

Jak ušít textilní panenku
Jak ušít textilní panenku

Jedná se o první českou návodovou knihu, jak ušít dekorační textilní panenku. Čtenáři se krok za krokem seznámí s postupem, jak ušít tři typy textilních panenek - sedící, zavěšenou a stojící. Kniha obsahuje velké množství postupových fotografií a tři originální střihy. Je rozdělena do tří částí. První část - Teorie šití panenky, jsou obecné postupy a návody, určené především pro začátečníky. Dále je to Praxe - kde jsou krok za krokem popsané postupy na ušití tří panenek dle přiložených střihů, včetně nestandardních postupů využití nových materiálů a technik. Třetí částí knihy je Galerie, která inspiruje čtenáře k dalšímu využití střihů.
Kniha je určená jak pro výuku, tak pro relaxační chvilky.

Write a comment

Comments: 6
 • #1

  need assignment help (Thursday, 29 June 2017 09:51)

  i wanna be a doll for halloween. how do i make my eyes look bigger than they really are without fake lashes??? cuz all the internet thingsuse fake lashes. any tips would be useful. o and any contributions too lol i'm not quite sure how to do make up for a doll. other than big eyes and rosy ish cheeks.

 • #2

  Buy custom essays (Friday, 07 July 2017 13:02)

  I basically need to state I am only tenderfoot to weblog and totally loved you're blog. Likely I want to bookmark your blog. You truly accompanied stunning elegantly composed articles. Much obliged for uncovering your site.

 • #3

  do my homework online (Friday, 07 July 2017 15:17)

  Lessons is the way toward hopeful learning. Information, aptitudes, qualities, conviction, and propensities for a gathering of individuals.

 • #4

  Pay Someone To Do Your Essay (Monday, 17 July 2017 22:18)

  Hey there, You have completed an inconceivable job. I'll undoubtedly digg it and individually propose to my friends. I am convinced they will be advantage from this site.

 • #5

  Tech 'n' Choice (Wednesday, 26 July 2017 11:42)

  Well info

 • #6

  Dissertation Writing UK (Friday, 06 October 2017 14:27)

  I have read the many books of this writer. It will be the first experience for me to read Czech handbook. In this book, I have seen various original pictures.